To, že sú Vianoce obdobím hojnosti a štedrosti dokazujú aj štatistiky, podľa ktorých sa v decembri vyzbiera viac plastov a papiera ako v novembri, alebo v januári viac skla než v novembri a v decembri. Nedávajme si počas Vianoc sviatok a pokoj od triedenia, práve naopak. Využime čas doma na to, aby sme sa zamysleli aj nad tým, čo je pravou podstatou Vianoc a čo po ich odchode z našich bytov a domov ostáva pri smetnom koši.
Živý stromček môžete doniesť na zberný dvor v Ladcoch, samozrejme, odzdobený. Určite ho nenechávajte pri zberných nádobách na komunálny či separovaný zber. Ďalšia možnosť, ako stromček zlikvidovať, je možnosť skompostovať ho (posekať, kmeň použiť ako palivo do krbu a vetvy dať do kompostu), darovať ho niekomu na kompostovanie, prípadne ho zasadiť či darovať na zasadenie, ak ste ho kúpili v kvetináči. Umelý stromček nehádžte do plastov, doneste ho na zberný dvor. Áno, umelé stromčeky patria do plastov, ale zvážte, či práve váš stromček nezaberie celú nádobu na plasty a ako by to vyzeralo, keby ho do plastov hodil každý z nás.
Plastové ozdoby môžete vhodiť do žltej nádoby na plasty, sklenené ozdoby a gule zase do zelenej nádoby na sklo. Gule pritom môžu byť aj farebné, pomaľované, to vôbec nevadí.
Patria do elektro odpadu, a nezáleží na tom či ide o dlhé svetelné reťaze alebo malé blikajúce ozdoby. Je vhodné, ak sú celistvé, čiže im nechýba napríklad kábel, vhodiť však môžete aj tie poškodené.
Batérie z hračiek alebo zo svetelných dekorácií doneste na zberný dvor, alebo do zberných nádob na batérie (obecný úrad, potraviny).
Baliaci papier (aj keď má na sebe zvyšky lepiacej pásky) patrí do papiera – modrá nádoba. Tenký celofán môžete vhodiť do nádoby na plasty – žltá nádoba.
Vám sa nepáči, ale nebude sa niekomu z rodiny, kamarátov či susedov hodiť? Pokiaľ ho však chcete vyhodiť a je možné ho separovať, urobte tak.
Čo triediť, ako, kde? Podrobné info nájdete aj na tomto odkaze
A nezabúdajte – pred vhodením do nádoby plasty stláčame, papier skladáme. Nádoby na separovaný odpad majú obsahovať odpad, nie vzduch, slúžia všetkým a lenivosť pri vhadzovaní odpadu do nich nie je na mieste.
Pri živom nás máta fakt, že nevieme odkiaľ pochádza a mohol ho niekto vyrúbať „na čierno“. Umelý stromček má naše plus preto, lebo ho zbalíme a použijeme ďalší rok. Ak však budeme kúpe živého stromčeka venovať pozornosť a vyberieme si lokálneho predajcu (ktorého si vieme overiť), prípadne stromček v kvetináči, môžeme mať svedomie pokojnejšie. Umelý stromček už pri výrobe znečisťuje ovzdušie a určite je ťažšie sa ho „zbaviť“ keď nám doslúži, alebo sa nám jednoducho znepáči. My ho síce vyhodíme, ale jeho životný proces sa nekončí a čaká ho ešte dlhá cesta ... Živý stromček môžeme kúpiť v lokálnej škôlke, ktorá sa zameriava na pestovanie týchto stromčekov, prípadne si vyberme stromček v kvetináči. Poslúži nám ešte na balkóne či terase, alebo ho môžeme darovať niekomu, kto má záhradu, chatu, či spíliť ho a zrecyklovať ako biopalivo v krbe či kachliach.
Stále viac sa do popredia dostávajú prírodné materiály, ktoré naozaj po zime stačí skompostovať. Šišky, sušené plátky pomaranča, citróna, oriešky, to všetko sa dá použiť ako dekorácia. Ozdoby nájdeme aj v slamenej, látkovej či drevenej verzii. Na stromček sa dajú zavesiť aj medovníčky. Venčeky sa vyrábajú aj z drevených paličiek či z machu. Samozrejme, ak sa nám páčia plastové či sklenené ozdoby, nemusíme sa ich vzdať úplne, stačí nakupovať s rozumom a tak, aby nám ozdoby poslúžili čo najdlhšie. Prípadné nepotrebné ozdoby môžeme po dohovore darovať (škôlkam, materským centrám, rôznym inštitúciám či klubom), aby sme im dali ešte šancu „zažiariť“.
Snažme sa ním neplytvať, kupovať ten, ktorý už je z recyklovaného papiera alebo využiť darčekové papierové tašky, ktoré sa dajú použiť aj ďalšie Vianoce. Pamätáte si na to, ako sa kedysi papier z odbalených darčekov opatroval roky? Možno to znie vtipne, ale pri pohľade na dnešné preplnené koše to malo svoj význam. Deti milujú vybaľovanie darčekov z papiera, doprajme im túto radosť a my sa uspokojme s taškami, ktoré sa dajú ešte niekoľkokrát použiť.
Vianočné svetielka patria k sviatkom, ale vyberajme ich s rozumom. Uprednostnime tie, ktoré sa napájajú do elektrickej siete, nemusíme potom premýšľať nad tým, kde zlikvidovať vybité batérie. Kupujme kvalitné osvetlenie, ktoré nás bude tešiť roky, nie všetko za euro alebo dve prežije aspoň jedny celé vianočné sviatky. Všímajme si aj údaje o spotrebe energie a hlavne nepotrebné a pokazené svetelné dekorácie nehádžme do komunálneho odpadu, je to totiž elektro odpad a v bežnej nádobe nemá čo robiť.
Ideálne by bolo, keby sa každý z nás ešte pred Vianocami zamyslel nad tým, čo skutočne chce darovať, prečo a komu. Aby sme zvážili dopad jednotlivých darčekov na životné prostredie, a tiež na naše blízke okolie. Darovať sa dá tiež výlet, zážitok, čas strávený spolu, vytlačené fotky ... jednoducho, darovať sa dá aj taký darček, ktorý neprinesie do vašej domácnosti ďalšiu tašku odpadu. Určite je krásne obdarovať a byť obdarený, ale nezabúdajme na to, že pohľad na preplnené smetné nádoby a neporiadok okolo nich určite nie je to, čo chceme počas sviatkov vidieť každý deň.