Triedený zber - Ako správne separovať?
Tento priestor venujeme vašim otázkam, ktoré sa týkajú separovania a kompostovania. Záleží nám totiž na tom, aby sa odpad v našej obci triedil správne. Ak máte otázky ohľadom triedenia, píšte na odpady@ladce.sk, radi vám odpovieme a odpoveď (bez mena) uverejníme na tejto stránke, aby poslúžila nám všetkým. Recyklačné značky nájdete na konci stránky.
Pri spoznávaní toho, z čoho sa náš odpad - a teda veci ktoré denne používame skladajú a vyrábajú, dostávame cenný čas zamyslieť sa nad tým, koľko odpadu denne vyprodukujeme a koľko ho vieme vytriediť. Berme tento čas ako príležitosť na zmenu, začnime uvažovať nad znížením používania jednorazových obalov, nahraďme plastové igelitky látkovou taškou a zaujímajme sa viac o to, z čoho jeme, pijeme a čo držíme v rukách ...
Ako správne separovať:
Tégliky z jogurtov:
- Pokiaľ je téglik z plastu, ide do plastu. Treba dať pozor, niektoré jogurty majú vrchný papierový prebal, ktorý sa dá odtrhnúť a separovať ako papier. Tégliky oplachovať netreba (oplachovanie je prevenciou pred tým, aby odpad doma nesmrdel). Ak však oplachujete, je to len plus. Viečko z jogurtu skrčíme – ak sa vystrie, je plastové, takže ide do plastu. Ak sa po skrčení vystrieť nedá, ide do kovov.
Obaly z detskej výživy pre deti (na „cuckanie“ alebo "do vrecka" či "do ruky"):
- Tieto obaly sú v poslednej dobe veľmi rozšírené, ale ich triedenie je pomerne ťažké. Ide o kombinované, viacvrstvové obaly a mohlo by sa zdať, že patria rovno do komunálu. Sledujte však zadnú stranu a symbol triedenia. Ak je na obale značenie C/... (napr. C/PP, C/PET, C/PAP), tak ide o kombinovaný materiál – skratka za lomkou vyjadruje, o aký prevládajúci materiál ide. Podľa prevládajúceho materiálového zloženia (z viacvrstvových materiálov) vhoďte odpad do správneho kontajnera. Pokiaľ je prevládajúcou zložkou plast, v tom prípade patrí do žltého kontajnera (plasty). Takto dáte odpadu šancu a pracovníci na triediacej linke rozhodnú, či je ho možné ešte zužitkovať, alebo nie. Je možné, že bude využitý aspoň na energetické zhodnotenie. Recyklačné značky nájdete na konci stránky. V podobných obaloch nájdete aj termix alebo puding "do ruky" alebo "do vrecka". V prípade detskej výživy v skle treba do skla vyhodiť pohárik, do kovov viečko.
Hygienický odpad z kúpeľne:
- Špinavé servítky, vatové tampóny, jednoducho hygienický odpad z kúpeľne môžete v malom množstve vhodiť do kompostu, vo väčšom už do komunálneho odpadu. Nie do papiera, ide o znečistený papier! Použité vatové tyčinky sú tiež komunálnym odpadom. Preto odporúčame separovať aspoň obaly, v ktorých sa tieto hygienické výrobky nachádzajú (krabičky a vrecúška).
Žiarovky:
- Na žiarovky máme na zbernom dvore nádobu, preto ich nehádžte do bežného odpadu.
Porcelán, keramika:
- Bohužiaľ, tieto komodity v Ladcoch patria do komunálneho odpadu. Existujú spoločnosti so stavebným materiálom, ktoré tieto odpady nejakým spôsobom spracúvajú, ale zatiaľ sa obci nepodarilo s nejakou uzavrieť zmluvu za "rozumnú cenu".
Nádobky, v ktorých je uložené mäso v obchode:
- Opláchnuté plastové nádobky vhoďte do plastov, silne znečistené do komunálneho odpadu. Podložka, na ktorej je mäso položené, patrí do komunálneho odpadu.
Polystyrénová výplň v balíčkoch, polystyrén samotný alebo obaly od obedov:
- Ak ho nemáte veľa (bol v balíčku), patrí do plastov. Treba ho však zmenšiť objemovo, aby nezaberal celú nádobu. Polystyrénové obaly separujeme ako plasty len ak sú čisté, alebo sa dajú vypláchnuť, inak je to komunálny odpad. Oplatí sa preto zamyslieť, v čom budeme nosiť obed do práce. Polystyrén zo stavby, napríklad špinavý od omietky, je však už stavebný odpad!
Sieťka od citrónov, pomarančov:
- Sieťku vhodíme do plastov.
Obal od žuvačiek alebo liekov (nie krabička od liekov), riasenka, tuba z pasty:
- Tento odpad patrí do komunálneho odpadu. Nepoužité lieky vraciame v lekárni. Riasenka je síce v plastovom obale, ale je to obal veľmi znečistený. Tuba z pasty je kombinovaný a znečistený obal, preto do komunálu. Separovať ale vieme krabičku, v ktorej sa pasta nachádza (väčšinou papierová, papier).
Rolky od toaletného papiera, papierové obaly od vajec:
- Ak sú v poriadku, nie sú suché, ani mastné, môžu ísť do papiera. Inak volíme komunálny odpad. V menšom množstve je možné dať ich aj do kompostéra.
Bublinková obálka:
- Veľmi populárne obálky treba pred triedením rozdeliť na papierovú časť a bublinkovú (plasty). Ak to nejde, skúsime odstrihnúť bublinkovú časť a triediť ju ako plast a zvyšok (papier a bublinky) dať do komunálu. Papierové obálky s malým fóliovým - plastovým okienkom môžete dať do papiera.
Krabice od mlieka, džúsu:
- Ide o obaly, ktoré voláme tetrapacky, alebo kombinované obaly. Tieto obaly sa dajú dobre recyklovať a preto ich nehádžame do komunálu, vypláchneme ich a môžeme odniesť na zberný dvor, kde je pre ne nachystaná nádoba.
Molitan:
- V menšom množstve ho môžete vhodiť do zmesového odpadu - komunálu, vo väčšom množstve patrí na zberný dvor.
Kartónové pizza krabice:
- Menšie krabice z kartónu môžeme dať do papiera, dôležité je však zošliapnúť ich, alebo poskladať, aby nezaberali zbytočne veľa miesta. Pizza krabica je však mastná, znečistená, patrí do komunálneho odpadu. V prípade, že v nej nesiete jedlo ktoré nezamastilo jej poklop - vrchú časť krabice, odtrhnite ho a môžete ho dať do papiera.
Zrkadlo:
- Zmesový odpad (malé množstvo, napríklad kabelkové zrkadielko) alebo na zberný dvor. Nie je to klasické sklo, takže nepatrí do skla, zo zadnej strany je totiž potiahnuté neoddeliteľnou reflexnou vrstvou.
Toner do tlačiarne:
- Toner nepatrí do komunálneho odpadu, je to nebezpečný odpad. Existujú boxy, kde sa tonery dajú vhadzovať a následne sa recyklujú.
Mobilný telefón:
- Buď ho dáme do elektroodpadu - batériu trebať dať do nádoby na baterky, alebo vrátime napríklad v pobočke mobilného operátora, ktorý ho vezme zadarmo späť.
Pokladničné bločky:
- Treba dať pozor na bločky z termopapiera. Termopapier nie je vhodný na recykláciu, patrí teda do zmesového odpadu. A ako spoznáte účtenku z termopapiera? Ak ju dáte na tvrdú podložku, tak do nej viete nechtom urobiť viditeľnú čiaru (z jednej strany, z druhej alebo aj z oboch strán).
Nápojové poháriky:
- Ide o poháriky, ktoré si berieme "so sebou". Viečko a slamka patria do plastu, ale pohár do komunálu. Ide o papier potiahnutý tenkou vrstvou plastu, aby bol vodotesný, a preto nie je vhodný do nádoby s papierom. V prípade plastového jednorazového pohárika použijeme nádobu na plasty.
Zubná kefka
- Kefka na zuby sa skladá z viacerých materiálov. Platí zásada, že ak sa zložky od seba nedajú oddeliť, patria do zmesového kontajnera. Príkladom je pogumovaná plastová zubná kefka. Gumu, ba ani štetinky nemožno od seba oddeliť. V prípade, že ju vhodíte do žltého kontajnera na plasty, neurobíte nič zlé, nakoľko odpady sú na triediacej linke ďalej roztriedené a odovzdané na recykláciu. Pracovníci triedičky z pásu vyhadzujú i nečistoty, či nevhodný odpad, ktorý do plastov nepatrí. To však neznamená, že budeme do plastov hádzať takpovediac všetko a nechávať úlohu triedenia na iných. Veľmi pekný projekt rozbehla spoločnosť Curaprox. Obyvatelia môžu odovzdať použité zubné kefky a dostanú zľavu na novo zakúpené kefky. Viac info na https://ekovir.sk/projekty-ekoviru/kolokefka).
CD nosiče, DVD nosiče, diskety, videokazety
- Všetky môžeme zlikvidovať len vyhodením do zmesového kontajnera. Avšak práve pri tejto komodite sa vedú veľké spory – niektorí environmentalisti tvrdia, že je možné rozobrať nosič (napríklad videokazetu) na plastovú a zvyšnú časť a aspoň plast hodiť do plastov – žltého kontajnera. Iní tvrdia, že tento plast obsahuje nebezpečné chemické prímesi (aby boli teplu odolné...), a preto patrí do zmesového odpadu. CD a DVD je lepšie ponechať vcelku a nelámať ich, pretože ak skončia na neregulovanej skládke, môžu tam vypúšťať nebezpečné látky do pôdy a spodných vôd. CD môžeme v malom množstve vyhodiť do zmesového odpadu, vo väčšom množstve patria na zberný dvor.
Starý kočík, autosedačka
- Odpad veľkého objemu by sme nemali vhadzovať do zmesového komunálneho odpadu, ani pokladať k nemu, ako to zvyknú robiť niektorí občania. V zmesovom odpade zaberá príliš veľa miesta. Tieto veci treba doniesť na zberný dvor. Samozrejme, niekedy je možné niektoré časti vyhodiť aj zvlášť (pláštenka, plastový držiak na poháriky či fľašky na kočík, látkový poťah a pod.).
Obaly z tlakových sprejov (laky na vlasy, deodoranty, antiperspiranty,...)
- Tieto obaly sú kovové a mali by patriť do triedeného zberu. Čiže najideálnejšie je ich odovzdať na zbernom dvore, kde si s nimi poradia. Ak si je občan istý vhodením do nádoby na kov, nech tak urobí, ak nie, pracovník zberného dvoru bude vedieť čo s dovezeným odpadom tohto typu. Určite tieto nádoby neprepichujte.
Staré knihy, nepotrebné knihy, učebnice
- Môžete ich odovzať pri výkupe papiera v obci, treba však odtrhnúť tvrdý prebal, ktorý majú. Takisto ich môžete vhodiť do papiera, ale ak sú vám oba spôsoby nesympatické, darujte knižky ďalej. V Ladcoch je možnosť doniesť knihy do knižnice, pred jej dverami je policová skriňa, kde knižky jednoducho necháte. Doniesť ich môžete vždy počas otváracích hodín úradu.
Zaujímavé videá o triedení:
Odpovede poskytla Ing. Zuzana Malovcová Seidl, pracovníčka Obecného úradu v Ladcoch, ktorá má na starosti separovaný zber v obci. Informácie sme čerpali aj zo stránok Triedime.sk, ZeroWasteSlovakia.sk.
Ako triediť odpad?