Nasledujúce informácie sú zaujímavé pre všetkých občanov. Prečítajte si, na čo treba myslieť v bytovkách a stavbách a čo treba dodržať, aby v prípade nešťastia mohla záchranná technika prísť a pomôcť.
V letákoch na konci stránky nájdete dobré rady ako bezpečne prežiť Vianoce a Silvester hlavne čo sa týka svetiel a sviečok. Nad obrázkami z bytových domov sa môžeme zamyslieť všetci, no najmä bytovkári si môžu položiť otázku, či chodby v panelákoch slúžia na nepotrebné veci a kvety, alebo na prípadný únik pre nebezpečenstvom (pre obyvateľov rodinných domov slúžia tieto fotky ako inšpirácia a pripomenutie, že nehoda sa môže stať hocikedy a únikové cesty treba mať voľné).
Dajte pozor, aby to na chodbe nevyzeralo napríklad takto:
V súvislosti s nedávnom tragédiou v Prešove a poznatkami, zistenými či už pred samotným výbuchom, ale aj počas zásahu, sa na vás obraciame s výzvou na plnenie si zákonných povinností, ktoré vám ako právnickým osobám, spravujúcim vlastný majetok alebo zabezpečujúcich správu cudzieho majetku na základe zmluvného vzťahu, vyplývajú z predpisov na úseku ochrany pred požiarmi.
V prvom rade sa jedná o zabezpečenie priechodnosti miestnych a účelových komunikácií pre hasičskú techniku v zmysle požiadaviek, vyplývajúcich z ustanovení § 82 a § 83 vyhlášky MV SR č. 94/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť stavieb pri výstavbe a pri užívaní stavieb v znení neskorších predpisov. Konkrétne sa to týka požiadaviek na príjazdové komunikácie a nástupné plochy (pokiaľ sú vyžadované). Z paragrafových znení vyberáme:
(1) Prístupová komunikácia na zásah musí viesť aspoň do vzdialenosti 30 m od stavby a od vchodu do nej, cez ktorý sa predpokladá zásah; ak prístupová komunikácia vedie k rodinnému domu, táto vzdialenosť môže byť najviac 50 m.
(2) Prístupová komunikácia podľa odseku 1 nemusí byť vybudovaná k samostatne stojacej stavbe, ak náklady na jej vybudovanie by boli neúmerne vysoké alebo ak sa nachádza v ťažko prístupnom mieste alebo na odľahlom mieste.
(3) Prístupová komunikácia musí mať trvale voľnú šírku najmenej 3 m a jej únosnosť na zaťaženie jednou nápravou vozidla musí byť najmenej 80 kN; do trvale voľnej šírky sa nezapočítava parkovací pruh.
POZN. Šírka komunikácie sa vzťahuje na tzv. „rovnú, priamu“ komunikáciu, v miestach väčších rádiusov (zákruty) musí byť šírka určite väčšia, a to z dôvodu veľkosti hasičských zásahových automobilov (CAS).
(4) Vjazdy na prístupové komunikácie a prejazdy na nich musia mať šírku najmenej 3,5 m a výšku najmenej 4,5 m.
(5) Každá neprejazdná jednopruhová prístupová komunikácia dlhšia ako 50 m musí mať na konci slučkový objazd alebo plochu umožňujúcu otáčanie vozidla.
POZN. Odsek (5) platný od 15. 8. 2012 sa vzťahuje na stavby projektované po tomto dátume.
(1) Nástupná plocha nemusí byť vybudovaná pre stavby,
a) ktoré majú požiarnu výšku najviac 9 m,
b) v ktorých sú zriadené vnútorné zásahové cesty,
c) v ktorých nemožno viesť zásah z vonkajšieho priestoru stavby,
d) v ktorých sú všetky priestory bez požiarneho rizika,
e) ku ktorým nemusí viesť prístupová komunikácia.
(2) Nástupná plocha musí
a) byť široká najmenej 4 m,
b) mať sklon najviac 2 %,
c) mať únosnosť rovnakú ako prístupová komunikácia, najmenej na jednorazové použitie,
d) byť trvale voľná a označená dopravnou značkou ZÁKAZ STÁTIA,
e) byť napojená na prístupovú komunikáciu.
(3) Nástupná plocha musí byť umiestnená pozdĺž priečelia stavby alebo kolmo k priečeliu stavby tak, aby
a) bol možný zásah mobilnou hasičskou technikou do každého požiarneho úseku priliehajúceho k priečeliu,
b) vzdialenosť každého miesta v stavbe bola najviac 40 m od najbližšieho otvoru v priečelí, ku ktorému je prístup pomocou prostriedkov požiarnej ochrany alebo hasičskej techniky; tento otvor musí mať šírku najmenej 0,8 m a výšku najmenej 1,2 m.
Máme poznatky, že požiadavky vyplývajúce z týchto dvoch paragrafov sa v mnohých prípadoch nedodržiavajú, príjazdové komunikácie sú neprejazdné, nástupné plochy pre hasičskú techniku nie sú označené zákazovou značkou, a preto sa využívajú ako parkovacia plocha. Kritická situácia je hlavne na sídliskách s hustou zástavbou a nedostatkom parkovacích miest. Využite preto svoje zákonné možnosti a v spolupráci s Policajným zborom Slovenskej republiky, prípadne mestskou či obecnou políciou, sa snažte zabezpečiť nápravu.
Dajte pozor, aby to na chodbe nevyzeralo napríklad takto:
Pri tragédii v Prešove sa dostalo do pozornosti širokej verejnosti aj otázka povoľovania realizácie stavebných úprav v bytových domoch, častokrát vykonávaných bez vedomosti orgánov štátneho požiarneho dozoru. Orgány štátneho požiarneho dozoru by sa pritom mali ako dotknutý orgán štátnej správy v rámci jednotlivých konaní v zmysle stavebného zákona vyjadrovať k týmto stavebným úpravám, či už sa jedná o klasické stavebné a kolaudačné konanie alebo stavbu na tzv. ohlášku. Apelujeme na vás, aby ste v prípade zistenia či vedomosti o tom, že sa plánujú alebo už realizujú práce v bytových domoch, nedovolili obchádzať predpisy na úseku ochrany pred požiarmi a z titulu svojho postavenia, či už ako miestne a vecne príslušný stavebný úrad, alebo stavebník, prípadne účastník konania, nás na to upozornili.
Opätovne by sme chceli apelovať, hlavne na správcov bytových domov a spoločenstvá vlastníkov bytov, aby zabezpečili priechodnosť vnútorných únikových ciest v bytových domoch. Podľa skúseností z našej kontrolnej činnosti, ako aj pri zásahoch v bytových domoch v prípade požiaru alebo inej mimoriadnej udalosti zisťujeme, že vlastníci bytov využívajú únikové cesty – spoločné chodby, schodiská, ako odkladací priestor pre uloženie nepotrebných vecí. Neustále upozorňujte vlastníkov bytov na nebezpečenstvo, ktoré vyplýva z takéhoto konania. V prípade zadymenia priestoru je dôležité, aby unikajúca osoba nenarážala na prekážky alebo sa doslova nepotkýňala o veci, ktoré nemajú na únikovej ceste čo robiť. Situovaním rôznych predmetov, väčšinou horľavých, do únikovej komunikácie sa tiež zvyšuje požiarne riziko v priestore, ktorý by mal byť bez požiarneho rizika.